Fişlenmedik araç kalmayacak

Cordon ismini taşıyan sistem, trafikte hız hududunu aşan veya kural ihlali yapan araçları tespit edebiliyor. Ancak bu sistemi mevcut radarlardan ayıran en ehemmiyetli fark, bugün kullanılan radarların yalnızca bir aracı takip ederken, Cordon isimli sistemin 32 aracı da aynı anda izleyebilmesi…

Bunun dışında 4 şeriti de izleyebilen sistem, bu sayede fişlenmedik araç bırakmıyor. Sözgelişi hız sınırının altında izleyen araç yeşil renkle gösterilirken, renk kırmızıya döndüğünde sistem aracın iki fark açıdan resmini çekiyor. İlk resim yakın açıdan aracı gösterirken, diğer resim aracın plakasına odaklanıyor.

Suç işlediği tespit edilen araçlar fişlendiğinde ise aracın bulunduğu noktayı GPS ile belirleyen sistem, resimleri da merkeze iletiyor. Bunun için ise Cordon, WiFi, 3G ve hem de WiMAX gibi yeni nesil bağlantı teknolojilerini kullanıyor.

Peak Gain Systems’ın geliştirdiği Cordon sisteminin ilk olarak Kuzey Amerika’da 2012 yılının ikinci yarısında kullanılması planlanıyor. Hürriyet

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin ilk 3D kanalı yayında başlıklı makalemizde 3d, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.