Hesabınızı ‘Güvenilir Arkadaşlar’ korusun

Facebook, şifrenizi kaybettiğinizde hesabınıza erişmek için yeni bir metodu hayata geçiriyor: “Güvenilir Arkadaşlar”.

Yenimedyaduzeni.com’un haberine göre dünyaca bilinen sosyal ağ, ilerleyen haftalarda kullanıma açacağı bu uygulama ile 3 ila 5 arkadaşınızı “güvenilir arkadaşlar” listesine eklemenize müsaade verecek. Hesabınıza ait şifreyi unuttuğunuzda ve e-posta adresinize de ulaşamadığınızda listeledğiniz arkadaşlarınıza gönderilecek “şifre” ile hesabınıza geri kavuşacaksınız.

Diğer tüm sitelerde olduğu gibi şifrenizi unuttuğunuzda şifre yenilemek için e-posta adresinize gönderilen adımları takip faktörüz gerekiyordu. Sosyal ağ üzerinde yüzlerce hem de binlerce arkadaşınız varken şifrenizi unuttuğunuzda Facebook’tan değil de arkadaşlarınızdan birisinden “yedek şifre” istemek sosyal ağların ruhuna daha uygun bir hareket olacak gibi gözüküyor.

Yeni uygulanacak sistemin öne çıkan yanı ise tüm hesaplarınız ve e-posta adresleriniz hack’lenmiş olsa dahi Facebook hesabınıza ulaşabilecek olmanız. Facebook Yardım sayfalarında “güvenilir arkadaşlar” özelliği şöyle özetleniyor:

“Hesabınıza tekrar girebilmek için yalnızca 3 koda ihtiyacınız olacaktır lakin yedeğinizin olması için 5 emin arkadaş seçmenizi tavsiye ederiz. Emin arkadaşlarınız size alelacele yanıt verme ihtimalleri yüksek olan, kolayca arayabileceğiniz kişiler olmalıdır.”

Bu özelliği kullanmak için Hesap Ayarları > Güvenlik sayfasından “Güvenilir Arkadaşlar” sekmesine girerek arkadaşlarınızı listenize ekleyebilirsiniz. Uygulama şu anda herkese açık olmadığı için güvenlik ayarları sayfanızda listelenmiyor olabilir lakin birkaç haftaya kadar herkesin kullanımında olacak.

Facebook’un bu uygulamaya benzer ve az bilinen başka uygulamaları olduğunu da belirtmek gerekir. Tek seferlik şifre, açık olan oturumlarınızı uzaktan kapatmak ve üçüncü parti uygulamalar için ayrı şifre kullanmak bu özelliklerden yalnızca birkaçı.

 

Bir önceki yazımız olan Türk mühendislerin büyük başarısı başlıklı makalemizde başarısı, büyük ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.