Teknosa’ya ISO 10002 belgesi

Uluslararası Standardizasyon Örgütü (International Standardization Organization-ISO) tarafından oluşturulan müşteri memnuniyeti ve şikayet idare sistemi standartlarını belirleyen ISO 10002:2004’ü almaya hak kazanan Teknosa, teknoloji perakendeciliği sektöründe bir ilke daha imza atmış oldu.

ISO 10002 standardı, müşterilerine beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen tüm kuruluşları ilgilendiren bir kılavuz olarak kabul ediliyor. Müşteri şikayetlerini tutarlı, sistematik ve mesul bir şekilde çözme kabiliyetini artırmaya yönelik olan bu standartları karşılayan Teknosa, British Standard Institute (BSI) belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilen tetkik sonrasında, merkez ve mağazalarında geçerli olacak bu dokümanı almaya hak kazandı.
Türkiye’de sektöründe ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Standardı dokümanı alan ilk elektronik perakendecisi olan Teknosa, 2007 seneninde bir ilki daha gerçekleştirerek ISO 9001:2000 Kalite Belgesi’ni almaya hak kazanmıştı.

Teknosa’dan yapılan açıklamada, şirketin müşteri memnuniyetine verdiği önemin ve tüketici odaklı olarak hayata geçirdiği hizmetlerin ISO 10002 dokümanı ile tescillendiği belirtilerek, “Teknosa, mevcut müşterisinin beklentilerini karşılamak için harcayacağı zaman ve parayı katiyen kayıp olarak görmemektedir. Şikayetleri uygun bir sistemle ele alarak marka itibarını garanti altına alacağımızın bilincindeyiz. Büyüyen pazarda rekabet gücümüzü daha da artırmak için müşteri odaklı hizmetlerimizi geliştirmekte, müşterilerinin tüm talep ve beklentilerine kulak vermekteyiz” denildi.

Bir önceki yazımız olan Fişlenmedik araç kalmayacak başlıklı makalemizde araç, fişlenmedik ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.